Με σκορ 4-1 πέρασε από το κλειστό “Αντώνης Φώτσης” στα Ιλίσια η ΑΕΚ και έκανε το 3-1 στις νίκες κόντρα στον Ερμή Ζωγράφου, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς της Stoiximan Futsal Super League.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επέβαλαν το ρυθμό τους και θα ανταμώσουν με τον πρωταθλητή Δούκα για τον τίτλο, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, ενώ ο Ερμής θα παίξει για την 3η θέση με την Κόμπρα. Η Κούπα θα κριθεί στις τρεις νίκες και ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο κλειστό του Καματερού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 1′, οι γηπεδούχοι του Θανάση Τσακανίκα άνοιξαν το σκορ με τον Γκαϊφύλλια, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Ζιάβα. Μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους ο Ερμής είχε πολύ καλή απόδοση, αλλά στη συνέχεια η Ένωση άρχισε να πατάει πιο στέρεα στον αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με γκολ του Αρτινού και το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και πέτυχε τρία αναπάντητα γκολ με τους Πάνου, Αρτινό και Παπακώστα, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να παίζουν με έξτρα παίκτη και χωρίς τερματοφύλακα από το 30′.

Ως το φινάλε του ματς δεν άλλαξε το σκορ και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη και την πρόκριση, διεκδικώντας το τρίτο τους πρωτάθλημα ύστερα από αυτά το 2019 και το 2020. Αναμένεται μια πολύ συναρπαστική σειρά ανάμεσα σε δύο ομάδες δυνατές και ισορροπημένες.