Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα η ΑΕΚ για να περάσει με τρίποντο από τον Βύρωνα, νικώντας 2-12 την Κόμπρα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Stoiximan.gr Futsal Super League. Με αυτό το τρίποντο, η Ένωση παραμένει στο -3 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Η Ένωση ήταν το φαβορί και δεν είχε δυσκολίες να το πιστοποιήσει και στο παρκέ, φτάνοντας άνετα στους τρεις βαθμούς. Ειδικά στο β’ μέρος ήταν εμφανώς ανώτερη και έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό τερμάτων, σημειώνοντας την 11η νίκη της.

Ο “Δικέφαλος” μπήκε δυνατά, ανοίγοντας το σκορ στο 3′ με τον Θανασάι, ενώ στο 6′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα στο 9′ με τον Δελλαπόρτα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Μάνος έκανε το 1-3. Τα δοκάρια δεν επέτρεψαν στην διαφορά να διευρυνθεί, με τον Ηλιάδη να διαμορφώνει το 1-4 στο 18′, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μέσα σε ένα εξάλεπτο πέτυχε τέσσερα γκολ με τους Θανασάι, Ασημακόπουλο, Ταρνανίδη και Ζιάκα. Στο 31′, o Aσημακόπουλος έκανε το 1-9, ενώ ο Θανασάι σκόραρε για τρίτη φορά, κάνοντας το 1-10 στο ίδιο λεπτό. Στο 35′, ο Λιαρόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-11, για να ακολουθήσει ένα τέρμα για κάθε ομάδα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 2-12.

Τέλος, θα πρέπει να τονιστεί πως ντεμπούτο με την ανδρική ομάδα, έκανε και ο Σούλης που ανήκει στην Κ18 της ΑΕΚ. Αν μη τι άλλο, είναι στοίχημα για τον Γιάννη Ζιάβα να βγάλει νεαρά παιδιά και να προωθηθούν.