Ο Δούκας πήρε τον πρώτο ημιτελικό της Stoiximan Futsal Super League με αντίπαλο τον Ερμή Ζωγράφου και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι μπλε του Γιάννη Μοστριού στάθηκαν τυχεροί στο τρίτο λεπτό, όταν ο Αγγελίνας ύστερα από προσπάθεια του Κονδυλάτου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πολύδωρου. Νωρίς ο περσινός νταμπλούχος βρέθηκε σε θέση οδηγού και το αποτέλεσμα παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους, παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες του Δούκα.

Οι επεμβάσεις του γκολκίπερ του Ερμή σε ορισμένες περιπτώσεις και η αστοχία των παικτών του ΑΣΕΔ σε άλλες κράτησαν το σκορ σε διαχειρίσιμα επίπεδα. Ο Ερμής δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο, αλλά βελτιώθηκε η εικόνα του στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα.

Ο Κολέντζος στο 24′ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο αγώνα. Εντούτοις, ως το 28′ ο Δούκας είχε καταφέρει να φτάσει το σκορ στο 3-1 με τον Φουμάσα (27′) και τον Κοντογεώργη (28′). Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, που είχαν ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας, αλλά απέμενε αρκετός χρόνος.

Στα εναπομείναντα 12 λεπτά, οι παίκτες του Θανάση Τσακανίκα προσπάθησαν να βρεθούν σε απόσταση βολής, αλλά δεν πέτυχαν δεύτερο γκολ και το αποτέλεσμα παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης. Η σειρά τώρα μεταφέρεται στα Ιλίσια και η ομάδα του Ζωγράφου θα παλέψει για την ισοφάριση.