Ντέρμπι ήταν στα χαρτιά το παιχνίδι του Δούκα με τον Ερμή στο κλειστό του Κορυδαλλού για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League, ντέρμπι αποδείχθηκε και στον αγωνιστικό χώρο, αφού έπεσαν κορμιά για να καθίσει η μπίλια στο… μπλε λίγο πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Γιάννη Μοστριού επικράτησε με 4-3 και έφτασε τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ στους έντεκα έμεινε αυτή του Θανάση Τσακανίκα, η οποία όμως στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος όμως, ο Κονδυλάτος χάρισε το τρίποντο στον Δούκα.

Ο Περέιρα με κοντινό πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον Δούκα, με τον Τσέπα να φέρνει το ματς στα ίσια. Ο Βιέιρα έβαλε εκ νέου μπροστά τους νταμπλούχους και το 2-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Τσίνας έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Δούκα, αλλά οι Κολέντζος και Γκρίτζαλης ισοφάρισαν για τον Ερμή, ο οποίος δεν τα παράτησε, βρήκε αντίδραση και μετέτρεψε σε θρίλερ τον αγώνα.

Εντέλει, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πολυπόθητο τέταρτο γκολ και πήραν τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους για να ισοφαρίσουν εκ νέου τον αγώνα. Πάντως, έδειξαν καλή εικόνα, την οποία θα προσπαθήσουν να εξαργυρώσουν στα επόμενα παιχνίδια τους.