Ο Ηνίοχος πήρε… ρεβάνς από την Elite, καθώς δυο ημέρες μετά τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην έδρα της Ακαδημίας (3-2 το τελικό σκορ), που ήταν εξ αναβολής για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, ήταν η σειρά του ιστορικού σωματείου να επικρατήσει με 4-2 και να πάρει ανάσα στη μάχη της παραμονής.

H Elite κατέβηκε με επτά παίκτες λόγω απουσιών αρκετών για επαγγελματικούς λόγους και γνώρισε την ήττα από έναν αντίπαλο “ορκισμένο” στον αγωνιστικό χώρο, o οποίος έφτασε δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η Επίλεκτη Ακαδημία Αθηνών παρέμεινε στην 8η θέση και βρίσκεται σε τροχιά playoffs, την ώρα που ο Ηνίοχος δίνει τη μάχη του για την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια, προερχόμενος από τη Β’ Εθνική.

O Hνίοχος έφτασε τους επτά βαθμούς, ενώ η Elite έχει πέντε περισσότερους. Η Κόμπρα και η Σαλαμίνα βρίσκονται στις δυο τελευταίες θέσεις και αναμένεται να γίνει μάχη για την παραμονή στη Stoiximan.gr Futsal Super League και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-0 για τον Ηνίοχο, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0, προτού μειώσει η Elite με 3-1, έχοντας 5ο παίκτη μέσα. Ο Ηνίοχος έκανε το 4-1, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 4-2 με 5ο παίκτη ξανά, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν ανώτερη και δικαίως έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα, δείχνοντας… σφιγμό σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι του φετινού πρωταθλήματος.