Το Νέο Ικόνιο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, λες και δεν μεσολάβησε καμία διακοπή λόγω της πανδημίας του κορονοϊού. Δείγμα ότι δεν είναι… φωτοβολίδα, αλλά μια ομάδα σωστά δομημένη, με αξιόλογο υλικό και άριστο αγωνιστικό προσανατολισμό.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Futsal Super League επικράτησε με 7-1 του Φαλήρου στο κλειστό του Περάματος και κλείδωσαν τα τέσσερα ζευγάρια των προημιτελικών. Η ομάδα των Ζάχου-Καρασάββα ήταν δεδομένα στην τρίτη θέση, αλλά παιζόταν η τελική κατάταξη για το Φάληρο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Δ. και Α. Κοντογεώργη στο 16′ και στο 18′ αντίστοιχα. Η ομάδα του Δημήτρη Πολποτίνη μείωσε στο 22′ με τον Κοροβέσι, αλλά στη συνέχεια το Νέο Ικόνιο ανέβασε στροφές και πέτυχε άλλα πέντε γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Ο Κουρκούτης στο 32′ έγραψε το 3-1, στο επόμενο λεπτό σκόραραν οι Α. Κοντογεώργης και Γκεγκάι για το 5-1, με τον Κοντογεώργη να πετυχαίνει χατ τρικ στο 36′. Ο Χονδρουδάκης στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον, γνωρίζουμε και τα τέσσερα ζευγάρια των προημιτελικών, όπου θυμίζουμε ότι είναι νοκ άουτ και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας ανήκει στην ομάδα που έχει τερματίσει ψηλότερα στην κατάταξη. Το ίδιο ισχύει και για την ημιτελική φάση.

(1-8) ΑΕΚ – ΓΣ Σαλαμίνας
(2-7) ΑΣΕ Δούκα – Φάληρο
(3-6) Νέο Ικόνιο – Ηνίοχος
(4-5) Ερμής Ζωγράφου – Παναθηναϊκός