Έπος, ραψωδία, θρίαμβος, μεγαλείο! Ό,τι και αν γραφτεί για την ΑΕΚ και τον άθλο της απέναντι στην Αράζ, είναι πολύ λίγο μπροστά σε αυτό που πέτυχε η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα. Η Ένωση πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους “32” του UEFA Futsal Champions League, αποκλείοντας στα πέναλτι τους Αζέρους στο κλειστό του ΔΑΪΣ.

Ένα ματς που έσπαγε καρδιές και μέχρι το φινάλε κράτησε άπαντες σε αγωνία για την τελική έκβαση. Αυτή βάφτηκε κιτρινόμαυρη, με τον Δικέφαλο να πετυχαίνει έναν άθλο απέναντι σε μια πιο έμπειρη ομάδα, η οποία από πολύ νωρίς φέτος θα υποχρεωθεί να ασχολείται μονάχα με τις εγχώριες υποχρεώσεις τους.

Ο αγώνας έληξε με σκορ 3-3, στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στα πέναλτι μίλησε η κιτρινόμαυρη ψυχραιμία, σε συνδυασμό με τον εκπληκτικό κέρβερο Θεοφίλου. Όλοι τους ήταν υπέροχοι και άξιοι χειροκροτημάτων. Η ΑΕΚ που έπαιξε χωρίς Θανασάι και Αρτινό, ενώ είδε στο 17′ να τραυματίζεται στον αστράγαλο τον Ντάτη και να μην επιστρέφει στο γήπεδο. Ακόμα και έτσι όμως, δεν λύγισε και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με πολύ ωραίο αριστερό σουτ του Μάνου και αφού πρώτα ο Δελλαπόρτας είχε σημαδέψει το τέρμα του γκολκίπερ της Αράζ. Ονειρεμένο ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία στη συνέχεια κράτησε εξαιρετικά πίσω, ο Θεοφίλου έπιανε ό,τι πήγαινε στο τέρμα (δέκα επεμβάσεις στο πρώτο μέρος), τακτικά οι παίκτες ακολουθούσαν πιστά το πλάνο του Γιάννη Ζιάβα και το φινάλε ήταν το ίδιο υπέροχο.

Ο Πάνου πήρε τη μπάλα πίσω από το κέντρο και αριστερά, άδειασε δυο αντιπάλους του και με εκπληκτικό σκαφτό έγραψε το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου 20λεπτου. Όλα πήγαιναν πρίμα, αλλά ακόμα υπήρχε πολύς χρόνος και οι Αζέροι που είχαν δυο δοκάρια μέχρι εκείνη τη στιγμή, δεν θα τα παρατούσαν.

Στο 24′ με τακουνάκι ο Φαρζαλίγεφ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο Πάνου βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αράζ, έκανε ένα σεμιναριακό τελείωμα με το δεξί και έδωσε ξανά αέρα δυο τερμάτων στην ΑΕΚ. Το 3-1 αποτελούσε μια καλή βάση για τη συνέχεια, αλλά και πάλι χρειαζόταν μεγάλη προσοχή, διότι υπήρχε χρόνος για να αντιδράσουν οι Αζέροι, όπως και συνέβη.

Ο Μπαγκίροφ στο 33′ μείωσε σε 3-2 για την Αράζ με κοντινό τελείωμα έπειτα από απόκρουση του Θεοφίλου και ο Τσοβντάροφ στο 37′ ισοφάρισε σε 3-3 με εκπληκτικό σουτ, όπου η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε μέσα στο τέρμα. Όλα πλέον ξεκινούσαν από την αρχή και τα πάντα κρέμονταν σε μια κλωστή. Μέχρι το τέλος δεν μπήκε άλλο γκολ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου επίσης δεν σημειώθηκε άλλο τέρμα.

Η διαδικασία των πέναλτι

Για να φτάσουμε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Ο Ασημακόπουλος ήταν εύστοχος, ο Θεοφίλου έπιασε την εκτέλεση του Μπαγκίροφ, για να ακολουθήσει ο Μάνος που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Τσοβντάροφ μείωσε, ο ο Δελλαπόρτας είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να του πιάνει το δικό του πέναλτι, με τον Μπόργκεζ Σόουζα να ισοφαρίζει. Ο Πάνου και ο Ταρνανίδης ευστόχησαν για την ΑΕΚ, στο ενδιάμεσο και ο Φαρζαλίγεφ, με τον Ατάγεφ να στέλνει το τελευταίο πέναλτι στο δοκάρι και να στέλνει την Ένωση στην επόμενη φάση του θεσμού!