Η ΑΕΚ τα έδωσε όλα, πάλεψε μέχρι εκεί που μπορούσε, όλοι οι παίκτες κατέθεσαν μέχρι και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεών τους, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει μια ακόμη υπέρβαση και αποχωρεί με το κεφάλι ψηλά από το φετινό UEFA Futsal Champions League. H Ακτόμπε αποδείχθηκε πολύ υψηλό εμπόδιο για την Ένωση και επικράτησε με 5-2, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των “16” του θεσμού.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και το 1-1 που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο, μετατράπηκε σε ένα επί μέρους 4-1 για τους Καζάκους που δικαιωματικά έφτασαν στη νίκη-πρόκριση στο κλειστό του ΔΑΪΣ απέναντι στην πρωταθλήτρια Ελλάδας του Γιάννη Ζιάβα. Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν, όμως οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά υπέρ της δευτεραθλήτριας του Καζακστάν.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 41 τελικές έναντι 25 της Ένωσης, με τον Θεοφίλου να πραγματοποιεί 17 επεμβάσεις έναντι 12 του γκολκίπερ της Ακτόμπε, ο οποίος πάντως σε ορισμένες περιπτώσεις έμοιαζε ανίκητος και έπιανε σουτ που έδειχναν ότι θα κατέληγαν στα δίχτυα του. Αυτό και τα δοκάρια των γηπεδούχων έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα και στην πρόκριση που πήραν οι Καζάκοι.

Ο Νταουλέτοβ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γούση όμως να ισοφαρίζει ένα λεπτό μετά με ωραίο δεξί σουτ. Η ΑΕΚ στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν απολύτως προσηλωμένη στο τακτικό της σχέδιο, υπήρχε απόλυτη ισορροπία στο αμυντικό κομμάτι και στο πώς έβγαινε στην επίθεση και έδειχνε πως μπορούσε να διεκδικήσει στα ίσια την πρόκριση.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν μια διαφορετική ιστορία και η Ακτόμπε κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα της και στο τέλος να το πάρει με τρία τέρματα διαφορά. Μόλις στο 2ο λεπτό του β’ μέρους ο Σίλβα Ολιβέιρα έκανε το 1-2 για την ομάδα του, για να έρθει έξι λεπτά μετά ο Κλότσκο και να δώσει μαξιλαράκι δυο τερμάτων στην Ακτόμπε με ωραία προβολή με το δεξί πόδι έπειτα από απόκρουση του Θεοφίλου.

Στο 32ο λεπτό ο Κουλμπάγιεβ έγραψε το 4-1 για την Ακτόμπε που πλέον είχε αγκαλιάσει την πρόκριση, με τον Πάνου να μειώνει λίγο αργότερα με πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία και τον γκολκίπερ στην απέναντι. Η Ένωση αναθάρρησε, προσπάθησε να μειώσει στο γκολ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά ο Καραγκούλοβ διαμόρφωσε το τελικό 5-2 στα 3 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα από το τέλος.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ακτόμπε πανηγύρισε την πρόκριση, ενώ η ΑΕΚ αξίζει το χειροκρότημα όλης της ελληνικής σάλας γιατί αποδείχθηκε άξια εκπρόσωπος του αθλήματος στο κορυφαίο επίπεδο. Στάθηκε ανταγωνιστική, αξιοπρεπής και έδειξε το δρόμο. Το ελληνικό futsal προοδεύει και θα έρθουν και άλλες ανάλογες στιγμές στο μέλλον. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω…