Τέτοια διπλά φέρνουν παραμονή. Η Σαλαμίνα έδωσε έναν αγώνα ζωής και θανάτου με την Καλλιθέα στο κλειστό του Εσπέρου και κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο τρίποντο, αφού επικράτησε με 3-6 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Futsal Super League.

Με αυτή τη νίκη οι νησιώτες έφτασαν τους έξι βαθμούς και άφησαν στους τρεις την ομάδα των Νοτίων Προαστίων της πρωτεύουσας. Η μάχη για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία θα ‘ναι μεγάλη, με τη Σαλαμίνα να δείχνει μέταλλο και σφυγμό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κοροβέσι στο 11′, αλλά η απάντηση ήρθε με τον Αλαΐσκα στο 18′, ο οποίος έκανε το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρτονο είχε τα πάντα και κυρίως το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου υπήρξε καταιγισμός τερμάτων, κυρίως από την πλευρά της Σαλαμίνας.

Ο Ρίκης στο 29′ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της Καλλιθέας, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν δυναμικα. Ο Καραγκιοχτσής στο 30′ έκανε το 2-2, με τους Αλαΐσκα και Γεωργαντόπουλο να… χτυπούν στο 32′ και τους Γουρδομιχάλη (36′) και Νάννο (37′) να δίνουν τις χαριστικές βολές. Ο Ρίκης στο 34’ σκόραρε στο ενδιάμεσο για την γηπεδούχο ομάδα, αλλά δεν έφτανε.