Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Χολίδειο, ο Μινώταυρος δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Elite με 6-7 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Stoiximan.gr Futsal Super League.

Το ματς είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, έγιναν πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, με την ομάδα του Ταύρου να φτάνει εντέλει στους τρεις βαθμούς της νίκης, συνεχίζοντας την πολύ σταθερή φετινή της πορεία.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 3-2. Ο Αδαμίδης άνοιξε το σκορ για την Επίλεκτη Ακαδημία Αθηνών, με τον Κουνίδη να ισοφαρίζει ένα λεπτό μετά. Ο Κόντος έκανε το 2-1 στο 10′, ο Καρανταλής έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα, προτού έρθει ο εντυπωσιακός Βλυσσίδης να βάλει και πάλι σε θέση οδηγού την Elite.

Στο β’ μέρος, ο Μινώταυρος μπήκε πολύ δυνατά και ισοφάρισε στο 22′ με τον Καρανταλή, στο 24′ με τον Φιλίππου πέρασε μπροστά με 3-4 και ο Φώτης στο 26′ έκανε το 3-5. Δύσκολη πλέον η κατάσταση για τους γηπεδούχους, που όμως δεν τα παράτησαν, αν και δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς.

Ο Βύρης πέτυχε δυο γκολ για την ομάδα του Ταύρου στο 36′ και στο 37′, που ήταν για τα καλά πλέον το φαβορί για να πάρει το τρίποντο. Ο Βλυσσίδης έκανε το χατ τρικ με δυο ακόμη τέρματα στο 37′ και στο 39′, στο ενδιάμεσο είχε σκοράρει και ο Αδαμίδης (38′), το σκορ ήταν 6-7, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει νικητές τους φιλοξενούμενους.

Η Elite έχασε και εξάμετρο πέναλτι, το οποίο της κόστισε πολύ, αφού θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία. Μια ακόμη νίκη για τον Μινώταυρο, ο οποίος από το ξεκίνημα έχει δείξει πως φέτος θέλει να κάνει δυνατή σεζόν. Θυμίζουμε ότι έχει κόψει βαθμούς σε Δούκα και Παναθηναϊκό, έχοντας χάσει φέτος μονάχα από την ΑΕΚ.