Παλικαρίσια εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική μας ομάδα μέσα στην Τουρκία για τα playoffs των προκριματικών του UEFA Futsal EURO 2022 και είναι κάτι παραπάνω από ζωντανή για πρόκριση στην τρίτη φάση της διοργάνωσης. Το τελικό 3-3 αφήνει τα πάντα ανοιχτά και όλα θα κριθούν την Τρίτη (10/11, 19:00) στο κλειστό του ΔΑΪΣ, σε ένα ματς που θα μεταδοθεί από το COSMOTESPORT1 και το κανάλι του συνδρομητικού στο YouTube.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε πολύ καλή εμφάνιση και θα μπορούσε να έχει φύγει και με τη νίκη, όμως και το ισόπαλο 3-3 είναι ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Πλέον, η πρόκριση είναι για τα καλά στα πόδια των ποδοσφαιριστών του Γιάννη Ζιάβα, ο οποίος έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα, άριστη διαχείριση του έμψυχου υλικού και κάπως έτσι ήρθε το θετικό αποτέλεσμα στη γειτονική χώρα.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού χάρη σε γκολ του Σεμ Κεσκίν, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με τον Μάνο, ο οποίος στο 2′ ισοφάρισε σε 1-1 για τη γαλανόλευκη. Λίγο μετά το 8ο λεπτό, ο Αρτινός έβαλε μπροστά στο σκορ την Ελλάδα, η οποία θα μπορούσε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, αν ο Μπερκάν Κεσκίν δεν ισοφάρισε με πλασέ 1 λεπτό και 19 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης.

Ο Ανίλ Οζτσελίκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Τουρκία, κάνοντας το 3-2, σε μια φάση που ο Θεοφίλου προσπάθησε να αποκρούσει, βρήκε τη μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα του. Οι διεθνείς μας όμως δεν πτοήθηκαν, δεν έπεσε η ψυχολογία τους, βρήκαν το θάρρος να βγουν μπροστά και με τον Ντάτη στο 33′ έκαναν το 3-3, το οποίο έμεινε ως το φινάλε του ματς.

Οι Έλληνες παίκτες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο ματς, έπαιξαν για τη νίκη και είχαν τα φόντα να την πάρουν. Έχουν την δυνατότητα σε λίγα 24ωρα στο κλειστό του ΔΑΪΣ σε εγχώριο έδαφος. Μπράβο σε όλη την αποστολή!