Ένα μικρό φουτσαλικό θαύμα πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα  στο Martin Carpena της Μάλαγας όπου ξεκίνησαν τα mini play off του Ισπανικού πρωταθλήματος. Ενώ στο πρώτο χρονικά ματς η Inter Movistar έκανε το χρέος της και κέρδισε με 3-1 την Jaen, στη συνέχεια η Levante κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 στο 30′ και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Barcelona που κατάφερε να σκοράρει στο 7′ με πολύ όμορφο γκολ του Lozano. Στο δεύτερο ημίχρονο και πάνω που η Levante ξεκίνησε να πιέζει για να φέρει το ματς στα ίσα (30′) ο Daniel έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ. Με πέμπτο παίχτη και ύστερα από ανατροπή εντός περιοχής η Levante μείωσε με τον Pedro Toro στο 31′ και άρχισε να ελπίζει ξανά.

Εκεί ο Αργεντίνος μαέστρος Leandro Cuzzolino ανέλαβε δράση! Με αριστοτεχνική εκτέλεση μακρινού πέναλτι ισοφάρισε στο 38′ και ένα λεπτό μετά, και ενώ είχε κρατήσει πολύ όμορφα την μπάλα για να “τραβήξει” δυο αντιπάλους πάνω του,  έδωσε ασίστ στον ελεύθερο Cecilio o οποίος έκανε το 2-3 με δεξί μύτο 3″ πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι παίχτες της Barcelona δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στον ελάχιστο χρόνο που είχαν την μπάλα και το ματς έληξε με τα ξέφρενα πανηγύρια των νικητών και τα σκυμμένα κεφάλια των ηττημένων.

Στο τέλος του ματς ο προπονητής των blaugrana, Andreu Plaza, μίλησε για “κλοπή” θεωρώντας λάθος την απόφαση του διαιτητή να υποδείξει φάουλ στην φάση που προηγήθηκε του πέναλτι της ισσοφάρισης.  Από την άλλη πλευρά ο αρχηγός και σημαία της Barcelona, Segio Lozano, δήλωσε πως η ομάδα του πρέπει να μάθει από αυτά τα λάθη και πως τέτοιες ανατροπές γίνονται συχνά στο futsal.