Dimitri Nicolaou

Το Futsalhellas προσφέρει την δυνατότητα στους Ελληνες προπονητές και τερματοφύλακες, να εκπαιδευτούν στη πιο καιρια θέση του αθληματος!

Όλα όσα έγιναν την 4η αγωνιστική της Futsal Super League

Άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σάλας, με τα φαβορί να κερδίζουν με δυσκολία τους αντιπάλους τους. Κορυφή έπιασαν οι ΑΕΚ, Ν. Ικόνιο, Πρωτέας, ενώ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Μινώταυρος. Χωρίς βαθμό παραμένει ο Υπερίωνας.

Αναλυτικά όλα όσα έγιναν στα ματς της 4ης αγωνιστικής

«Δια πυρός και σιδήρου» ο Πρωτέας από τον Γέρακα

Δύσκολα έβαλε ο Υπερίωνας στον Πρωτέα, ωστόσο οι Ζωγραφιώτες «δραπέτευσαν» από το κλειστό του Γέρακα κερδίζοντας με σκορ 4-3 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του κ. Μπαλάφα βρέθηκαν ακόμα και να χάνουν στο ημίχρονο με 2-1, δείγμα του ότι το τελευταίο διάστημα δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

Στην επανάληψη, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς σε 3-2 υπέρ τους, όμως ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Αμέσως ο κόουτς των Ζωγραφιωτών αγωνίστηκε με 5ο παίκτη επιτυγχάνοντας να σκοράρει στα τελευταία δεύτερα του αγώνα, προσθέτοντας στο σακούλι τρεις ακόμη πολύτιμους βαθμούς.

Πλέον, ο Πρωτέας βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, ενώ να μην ξεχνάμε ότι αγωνίστηκε και χωρίς τους Κολυμπίρη και Σιδηρόπουλο για λόγους τακτικής.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μεσσηνέζης, Διονέλλης, Μάνος και Ρίζος, ενώ για τον Υπερίωνα σκόραραν οι Κόντος, Σχισμένος και Μεχίλλης.

«Διπλό» η ΑΕΚ στα Ιλίσια

Με κορυφαίο τον Αρτινό που σημείωσε χατ τρικ, η ΑΕΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ερμή Ζωγράφου επικρατώντας με 4-2 στα Ιλίσια. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το καθήκον τους, ωστόσο τα πράγματα δεν πήγαν εξ αρχής όπως τα ήθελαν οι άνθρωποι της ομάδας.

Οι Ζωγραφιώτες προηγήθηκαν ακόμη και με 2-0, όμως η Ένωση έφερε το ματς στα ίσια πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, οι παίκτες του κ. Μπελτσίδη είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς να απειλούν ιδιαιτέρως την εστία του Ιωαννίδη. Παρουσιάστηκαν ουσιαστικοί στις ευκαιρίες που βρήκαν, τις έκαναν γκολ και έφυγαν από τα Ιλίσια με ένα επαγγελματικό «διπλό».

Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα του κ. Τσακανίκα εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστικό κόντρα στη διεκδικήτρια του τίτλου, ΑΕΚ. Προηγήθηκε με 2-0, ενώ στο δεύτερο μέρος είχε ευκαιρίες να σημειώσει και τρίτο γκολ, με τον Θεοφίλου, ωστόσο, να μην επιτρέπει στους παίκτες του Ερμή να μειώσουν.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Αρτινός(3) και Θεοδωρόπουλος, ενώ για τον Ερμή σκόραραν οι Τσιαρής και Ματαλιωτάκης.

Επιστροφή στις νίκες για τον Δούκα απέναντι στην ανταγωνιστική Ολυμπιάδα

Στις νίκες επέστρεψε ο Δούκας μετά το εκτός έδρας «Χ» απέναντι στην Αθήνα ’90, επικρατώντας της Ολυμπιάδας στο Δαΐς με 3-0. Οι «μπλε» πήραν το «τρίποντο» ωστόσο δεν παρουσίασαν πειστικό πρόσωπο, με τους φιλοξενούμενους να τους βάζουν δύσκολα. Από την άλλη, η «Σάντα» έπαιξε καλή άμυνα και έχοντας τον Μπάρδη σε καλή μέρα βρισκόταν κοντά στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Λίγο έλειψε, μάλιστα, να ισοφαρίσει(1-0 μέχρι εκείνη την ώρα) το παιχνίδι, με τον Πάνου στο 30’ να χάνει απίστευτη ευκαιρία, την ώρα που ο Δούκας αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κωνσταντίνου(δεύτερη κίτρινη). Ένα λεπτό αργότερα ο Πέτερσον υποχρέωσε τον Μπάρδη σε δύσκολη επέμβαση σε πέναλτι περίπου από τα 7 μέτρα, ωστόσο ότι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος, το πέτυχε ο Καραβίδας λίγο μετά γράφοντας το 2-0 στο 32’.

Ακόμη και σε εκείνο το σημείο η Ολυμπιάδα είχε την ευκαιρία να μειώσει, ωστόσο ο Τσίνας(μεταγραφή από τον Δούκα) δεν κατάφερε να σκοράρει, με  τον Πομώνη να κρατάει το «μηδέν» για την ομάδα του διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Από το 35’ μέχρι και το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 5ο παίκτη χωρίς αποτέλεσμα. Το τελικό σκορ έγραψε ο Ντάγκλας στο 38’, με τον Δούκα να κερδίζει 3-0.

Σκόρερ για τους νικητές οι Μεδέιρος, Καραβίδας και Ντάγκλας.

Δύσκολα ο Μινώταυρος την Ταραχή

Σε ένα ακόμη συναρπαστικό ματς, ο Μινώταυρος επικράτησε της Ταραχής με 6-4(γηπεδούχος η Ταραχή) στον Ταύρο παίρνοντας έτσι τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ήταν ισόπαλες με σκορ 4-4, ωστόσο οι παίκτες του κ. Νικολακόπουλου ήταν εκείνοι που υπέγραψαν τον επίλογο του αγώνα, κερδίζοντας ένα πολύ δύσκολο ματς.

Από την άλλη πλευρά, η Ταραχή με απόλυτο πρωταγωνιστή της τον Καντάρ που έκανε χατ τρικ, επεδίωξε να πάρει κάτι από το ματς, ωστόσο, εν τέλει δεν τα κατάφερε. Έμεινε στους τρεις βαθμούς κερδίζοντας μόνο τις εντυπώσεις από το παιχνίδι.

Σκόρερ για τους νικητές οι Φιλίππου(2), Φώτης, Κονταρίνης, Καραμπαλίκογλου και Καρδάσης, ενώ για τους παίκτες του κ. Μαυράκη σκόραραν οι Καντάρ(3) και Τσέβης.

Κορυφή για το Ν. Ικόνιο

Δίχως να απειληθεί ιδιαιτέρως, το Ν. Ικόνιο επικράτησε της Σαλαμίνας με 7-4 στο κλειστό του Περάματος. Κάπως έτσι έφτασε τους 9 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα ισοβαθμώντας με ΑΕΚ και Πρωτέα Ζωγράφου. Από την άλλη, οι νησιώτες δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι μένοντας έτσι στους 3 βαθμούς.

Σκόρερ για τους νικητές οι Πασσαλής (2) , Κανέλλος (2), Μαυραντώνης Δ., Κατεβτσιάν και Χατζηανδρέου.

Επιμέλεια: Γιάννης Πολύδωρος