Dimitri Nicolaou

Το Futsalhellas προσφέρει την δυνατότητα στους Ελληνες προπονητές και τερματοφύλακες, να εκπαιδευτούν στη πιο καιρια θέση του αθληματος!

«Χ»ωρίς νικητή το «el clasico»

Ισόπαλοι με σκορ 6-6 αναδείχθηκαν Αθήνα ’90 και Δούκας στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, στο ομορφότερο παιχνίδι που έχουμε παρακολουθήσει την τρέχουσα σεζόν. Όλα θύμιζαν ντέρμπι από τα παλιά με το πάθος και την ένταση να πρωταγωνιστούν, όπως, επίσης, και τα όμορφα γκολ. Ήταν ένα ντέρμπι που με την άγρια ομορφιά που πήρε, θα μπορούσε να βγει νικήτρια από τη «μάχη» οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα…

Οι πρωταθλητές Ελλάδος κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους παίκτες των κ. Μοστριού και κ. Κουτσιλά, μιας και μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 1:30 χάρη σε τέρμα του Γκρίτζαλη. Λίγο αργότερα, στο 3’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με όμορφο τέρμα του Παπαδόπουλου. Το 2-0 ήταν γεγονός από πολύ νωρίς, με τον Δούκα να καλείται να επιστρέψει στο ματς, το οποίο πριν ακόμη ξεκινήσει καλά καλά έδειχνε να στραβώνει.

Ωστόσο, οι «μπλε» βρήκαν τη δύναμη να αντιδράσουν και με γκολ των Μεδέιρος(4:00) και Ντάγκλας(4:30) έφεραν το ματς στα ίσια.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από την Αθήνα, η οποία με σκόρερ τον Γκαϋφύλλια στο 12ο λεπτό πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, 3 λεπτά αργότερα, ο Ντάρλας έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του γράφοντας το 4-2.

Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του κ. Μοστριού μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ήταν να μειώσει σε 4-3 με τον Ντάγκλας, ενώ στο 17’ ο Ζυγουράκης απέκρουσε 10μετρο πέναλτι του Μπεγκάι, διατηρώντας το υπάρχον σκορ.

Δεύτερο μέρος

Με την έναρξη  του δευτέρου μέρους, ο Δούκας έφερε το ματς στα ίσια χάρη σε τέρμα του Ντάγκλας, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ στο ντεμπούτο του στη Φούτσαλ Σούπερ Λιγκ. Η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Παπαδόπουλος έγραψε το 5-4(24’) σε σημείο που οι «μπλε» έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Τρία λεπτά αργότερα, το ματς ξανά έγινε «Χ», με τον Κονδυλάτο να σκοράρει για τον Δούκα και να κάνει το 5-5. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και λίγα δευτερόλεπτα μετά το γκολ των «μπλε», ο Παπαδόπουλος με τρίτο προσωπικό τέρμα έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού τους γηπεδούχους.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους παίκτες του κ. Μοστριού, στο 30’ ο Σταυρακόπουλος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, υποχρεώνοντας την ομάδα του να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο. Σε εκείνο το σημείο η πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων δεν έδωσε την ευκαιρία στην Αθήνα να σκοράρει και με τη λήξη της ποινής και την επιστροφή του 5ου παίκτη, το παιχνίδι ξανά ήρθε στα ίσα. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων, Ντάγκλας σημείωσε ακόμα ένα τέρμα στο 34’ διαμορφώνοντας το τελικό 6-6.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου οι Ντάγκλας και Μεδέιρος αστόχησαν από μία φορά έκαστος σε 10μετρου πέναλτι. Για την ακρίβεια στο 35’, και με το σκορ στο 6-6, ο Ντάγκλας κλήθηκε να βάλει για πρώτη φορά μπροστά στον σκορ την ομάδα του, ωστόσο ο νεαρός Μιχαλίτσης απέκρουσε το πέναλτι, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια, αν μη τι άλλο, πειστική εμφάνιση.

Επιμέλεια: Γιάννης Πολύδωρος