Dimitri Nicolaou

Το Futsalhellas προσφέρει την δυνατότητα στους Ελληνες προπονητές και τερματοφύλακες, να εκπαιδευτούν στη πιο καιρια θέση του αθληματος!

Την έκπληξη ο Ερμής στο ντέρμπι του Ζωγράφου

Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε ο Ερμής επικρατώντας του Πρωτέα με 4-5(εκτός έδρας) στο ντέρμπι του Ζωγράφου. Με κορυφαίο τον τερματοφύλακά(και σκόρερ) του, Ιωαννίδη, το συγκρότημα του κ. Τσακανίκα διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα και έτσι, πλέον, από πολύ νωρίς δείχνει να "καθαρίζει την υπόθεση "σωτηρία".

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του κ. Μπαλάφα δεν αντιμετώπισαν με την απαιτούμενη σοβαρότητα το παιχνίδι απέχοντας αρκετά από τον καλό τους εαυτό. Κομβική φάνηκε εκ του αποτελέσματος η απουσία του Στόλη, ωστόσο αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία, ιδίως από τη στιγμή που ο ποιοτικότερος του Ερμή, Πρωτέας, μέχρι το 28' προηγούνταν στο σκορ με 4-2, καταφέρνοντας εν τέλει να χάσει.

Στο αγωνιστικό κομμάτι...

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον Πρωτέα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας το γκολ. Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες, με τον Ιωαννίδη να κρατάει το "μηδέν" για τον Ερμή. Όσο περνούσε η ώρα και η αναμέτρηση έμενε χωρίς σκορ, όλο και περισσότερο οι παίκτες του κ. Τσακανίκα έκαναν πιο συχνή την παρουσία τους στην περιοχή του Τζαβέλλα έχοντας, μάλιστα, ένα χαμένο 10μετρο πέναλτι(απέκρουσε ο Τζαβέλλας)με τον Τσιαρή και ένα δοκάρι.

Μπροστά με 2-0 ο Πρωτέας στο ημίχρονο

Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, ωστόσο ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Σταματέλος με πλασέ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά την ομάδα του. Να σημειωθεί πως ο ίδιος παίκτης λίγο πριν είχε χάσει απίστευτη ευκαιρία σε κενή εστία. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πρωτέα, καθώς κατάφερε να κερδίσει έκτο φάουλ και κατά συνέπεια 10μετρο πέναλτι. Ο Μάνος ανέλαβε την εκτέλεση δίχως να αστοχήσει γράφοντας το Πρωτέας - Ερμής 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Χορταστικό το δεύτερο μέρος

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πιστεύουν πως το παιχνίδι γυρνούσε και μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους διπλασίασαν τα δοκάρια τους. Λίγο αργότερα, ο Τσιαρής μείωσε σε 2-1 με όμορφο γκολ βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τον Ερμή Ζωγράφου. Οι πανηγυρισμοί, ωστόσο δεν κράτησαν για πολύ, μιας και ο Πρωτέας απάντησε άμεσα με τον Ρίζο γράφοντας το 3-1.

Βέβαια, οι παίκτες του κ. Τσακανίκα έδειχναν να μην το βάζουν κάτω και μείωσαν εκ νέου το σκορ σε 3-2. Σε εκείνο το σημείο άρχισε ο εκνευρισμός στις τάξεις του Πρωτέα, με αφορμή και κάποια σφυρίγματα. Ωστόσο, παρά την... αναστάτωση ο Ανέστης στο 28' έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το χρονικό της ανατροπής

Έλα όμως που το παιχνίδι μας έκρυβε και άλλες εκπλήξεις... Έτσι, λοιπόν, τρία λεπτά αργότερα, ο Ματαλιωτάκης με ωραίο διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 4-3 δίνοντας την αφορμή στους συμπαίκτες του να πιστέψουν στην ανατροπή.

Και κάπου εκεί ακολούθησαν και τα χειρότερα για το συγκρότημα του κ. Μπαλάφα, αφού ο τερματοφύλακας του Ερμή, Ιωαννίδης επιχείρησε γέμισμα, η μπάλα πέρασε από την πλάτη της άμυνας ξεγελώντας τον Τζαβέλλα, που φέρει ευθύνη, καταλήγοντας, εν τέλει, στην εστία του Πρωτέα. Κάπως έτσι, επτά λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα το παιχνίδι ήταν "Χ" με σκορ 4-4.

Έλα, όμως, που οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν έξι φάουλ με αποτέλεσμα να στείλουν τον Τσιαρή να εκτελέσει 10μετρο πέναλτι... Ο αρχισκόρερ του Ερμή ευστόχησε και έκανε το 4-5 βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς.

Ο Πρωτέας δεν χρονοτρίβησε και αγωνίστηκε με 5ο παίκτη από το 36'. Αποτέλεσμα, όμως, δεν είχε η κίνηση αυτή αφού κάθε επίθεσή του έβρισκε μπροστά στον τερματοφύλακα και στους αμυντικούς(Βάσιος, Πολίτης) του Ερμή που έδειξαν περίσσιο πάθος στα τελευταία λεπτά. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης με τους παίκτες του κ. Τσακανίκα να σημειώνουν μια μεγάλη νίκη, διπλασιάζοντας τους βαθμούς(6, πλέον) τους στο πρωτάθλημα.

Σκόρερ για τους νικητές οι Τσιαρής(2), Στάνκοφ, Ματαλιωτάκης και Ιωννίδης, ενώ για τον Πρωτέα σκόραραν οι Σταματέλος, Μάνος, Ρίζος και Ανέστης.

Επιμέλεια: Γιάννης Πολύδωρος