Μια Εθνική να την πιεις στο ποτήρι, βγαλμένη από τα πιο όμορφα όνειρα κάθε φίλου της ελληνικής σάλας, πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στην Σουηδία με 4-3, κάνοντας μάλιστα ανατροπή. Η γαλανόλευκη λίγο αργότερα πήρε και το “δώρο” που περίμενε από τον αγώνα Μάλτα – Πολωνία (0-11), τερματίζοντας 2η στον 3ο όμιλο και παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση στον δρόμο για το Euro 2022.

Όλοι τους ήταν υπέροχοι, δεν υστέρησε κανείς. Οι διεθνείς μας έβγαλαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και με τον Σταυρακόπουλο να είναι σεληνιασμένος και να σημειώνει χατ τρικ, πήραν το πολυπόθητο τρίποντο κόντρα στους Σκανδιναβούς, που προηγήθηκαν 2-1 και 3-2, αλλά εντέλει έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι από το “National School of SportPembroke” στη Βαλέτα.

Στο 8′ ο Σταυρακόπουλος άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα, αλλά άμεσα ήρθε η απάντηση με πλασέ του Μάραχ. Μάλιστα, οι Σκανδιναβοί πέρασαν μπροστά με τέρμα του Σμαΐλοβιτς δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν έπιασε δεξί κεραυνό, που δεν μπορούσε να αποκρούσει ο -πολύ καλός και πάλι- Ζέρβας. Το 2-1 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο πρώτο λεπτό του β’ μέρους ο Σταυρακόπουλος ισοφάρισε για την Εθνική, ο Χισένι με πλασέ έκανε το 3-2 στο 27′, με τον Μάλοβιτς να ισοφαρίζει εκ νέου για τη γαλανόλευκη στο 30′. Ο Σταυρακόπουλος στο 32′ με διαγώνιο δεξί σουτ έγραψε το 4-3, το οποίο έμελλε να μείνει ως την κόρνα της λήξης. Η Εθνική είχε κάνει το χρέος της, ούσα τακτικά ολόσωστη και πνευματικά πανέτοιμη για τις απαιτήσεις του αγώνα!