Ο Ερμής Ζωγράφου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την (οριακή) ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την ΑΕΚ με 2-1 στο Καματερό και επιβλήθηκε 8-3 εκτός έδρας του νεοφώτιστου Πηγάσου Αγίας Παρασκευής.

Το σκορ ήταν 1-3 στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Θανάση Τσακανίκα που βρέθηκε με το… καλημέρα πίσω στο σκορ, αλλά το γύρισε, ενώ στο β’ μέρος ήταν ανώτερη και δεν δυσκολεύτηκε τελικά να πάρει το τρίποντο.

Ο Χαραλαμπίδης στο πρώτο λεπτό με φάουλ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Αυγουστίνου Κάτσαρη, για να ισοφαρίσει ο Σκουτέλης στο 15′ και να φέρει… τούμπα το ματς ο Μάντης. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Σκουτέλης και πάλι κατάφερε να βρει δίχτυα και να δώσει αέρα δυο τερμάτων στους κυπελλούχους Ελλάδας.

Ο Γκρίτζαλης έκανε το 4-1 στο 21′, ο Σουλής στο 22′ μείωσε άμεσα για τους γηπεδούχους, αλλά ο Γκρίτζαλης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 25′ έφερε ξανά την διαφορά στα τρία γκολ. Ο Παπαδόπουλος νίκησε τον Πολύδωρο και έκανε το 3-5, αλλά το φινάλε ήταν πιο δυνατό για τον Ερμή με το χατ τρικ του Γκρίτζαλη (32′) και τα γκολ των Τσέλιου (35′) και Αγαπίου (40′).