Ο Ερμής Ζωγράφου μπήκε νικηφόρα στη νέα χρονιά και μάλιστα με τρόπο εμφατικό. Η ομάδα του Θανάση Τσακανίκα επικράτησε με 11-3 του Πήγασου Αγίας Παρασκευής στο κλειστό των Ιλισίων στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Futsal Super League και έφτασε τους 28 βαθμούς έναντι τεσσάρων των νεοφώτιστων που παραμένουν στην τελευταία θέση και δίνουν μάχη για την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια και τη νέα σεζόν.

Η ομάδα του Αυγουστίνου Κάτσαρη προηγήθηκε, ο Ερμής το γύρισε σε 2-1, ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά στο ημίχρονο το σκορ είχε γίνει 5-2. Η ομάδα του Ζωγράφου πέτυχε άλλα τέσσερα τέρματα και εκτόξευσε την διαφορά στο +7 (9-2), ο Πήγασος μείωσε σε 9-3, για να έρθουν άλλα δυο γκολ από τους παίκτες του Ερμή που έφτασαν δίκαια σε ένα ακόμη τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Μάντης πέτυχε καρέ τερμάτων, από δυο γκολ σημείωσαν οι Πασσαλής και Τσέπας και από ένα οι Αγγελίνας, Γκρίτζαλης και Αλιφέρης. Στον αντίποδα, για τους φιλοξενούμενους τα γκολ πέτυχαν οι Σουλής, Κοτσώνης και Νογκάρο. Ο Ερμής από το πρώτο λεπτό πίεζε από πολύ ψηλά και μίλησε η εμπειρία του και η κλάση του στις κρίσιμες στιγμές.

Ο Πήγασος που παρατάχθηκε με ελλείψεις, δημιούργησε ευκαιρίες, γύρισε τη μπάλα, είχε τελικές, αλλά η ουσία ήταν με τον Ερμή, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός και ανώτερος στον αγώνα. Ο Θανάσης Τσακανίκας έχει φτιάξει ένα εξαιρετικό σύνολο, το οποίο έχει βάλει πολύ ψηλά τον πήχη των προσδοκιών. Το Κύπελλο της περσινής σεζόν έχει ανοίξει την όρεξη σε όλους.