Η Ομόνοια, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, επικράτησε στο «Τάσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» του ΑΠΟΕΛ με 2-1, έκανε το 3-1 στις νίκες των τελικών του Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου σάλας και πανηγύρισε τον τίτλο ξανά έπειτα από έξι χρόνια. Αυτό ήταν και το πέμπτο πρωτάθλημα στην ιστορία των πράσινων.

Στους προηγούμενους τρεις αγώνες, η Ομόνοια πανηγύρισε δύο νίκες με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι στο Λευκόθεο και με 7-3 στην έδρα της. Το ΑΠΟΕΛ είχε επικεατήσει στο τελευταίο παιχνίδι στην έδρα του με 4-2 και είχε μειώσει στις νίκες σε 2-1. Οι πράσινοι όμως πήραν το τέταρτο ματς, μαζί και τον τίτλο.

Η Ομόνοια ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Περικλέους να ισοφαρίζει στο 29′ σε 1-1 για το ΑΠΟΕΛ. Τρία λεπτά μετά όμως, ο Βάντερσον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Λεάντρο (34′) και Σκαμπύλης (36′) είχαν δυο καλές στιγμές για το 2-2, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ και το σκορ έμεινε ως το φινάλε.