Η Εθνική ομάδα , παρά την αρκετά ικανοποιητική εμφάνιση που πραγματοποίησε, ηττήθηκε 3-1 από τη Μολδαβία στο Σιορέσκου, στον πρώτο της αγώνα για την προκριματική φάση (3ος όμιλος) του EURO 2022.

Αυτός ήταν και ο πρώτος αγώνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος σε προκριματική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και έχει τη σημασία του, θυμίζοντας ότι στην προηγούμενη φάση είχε αποκλείσει σε διπλά ματς την γειτονική Τουρκία. Η πορεία είναι επιτυχημένη ό,τι και αν γίνει, αν και ο Γιάννης Ζιάβας είχε τονίσει ότι δεν θα αποτελέσουμε τον φτωχό συγγενή του ομίλου.

Η Εθνική στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην ισχυρή Μολδαβία (no 24 στο ranking της UEFA) στο α΄ μέρος του αγώνα που ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, παρά το γεγονός ότι έκλεισε με 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Μολδαβοί προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Κογιοκάρου και η Ελλάδα ισοφάρισε οκτώ δευτερόλεπτα μετά, με τον Ντάτη. Το δεύτερο γκολ της Μολδαβίας σημείωσε ο Μουρντουέλ στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (Νεγκάρα 22′) και τελικά έφτασαν στη νίκη. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Μετά το ματς με τη Μολδαβία, η Εθνική μας θα υποδεχθεί το Αζερμπαϊτζάν στις 2 Φεβρουαρίου (18:00) στο ΔΑΪΣ. Στις 4/3 παίζει εκτός έδρας με τη Σλοβακία, στις 7 Μαρτίου και 9 Απριλίου υποδέχεται Σλοβακία και Μολδαβία αντίστοιχα, ενώ κλείνει τους αγώνες του ομίλου στο Μπακού με τους Αζέρους στις 14 Απριλίου.

Μολδαβία (αρχική πεντάδα): Τσιτοροάγκι (τ), Νικολάιτσιουκ, Μουρντουέλ, Λάσκου, Τάκοτ.

Ελλάδα (αρχική πεντάδα): Ζέρβας (τ), Πάνου, Γούσης, Μάνος, Ντάτης