Κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2023-24 αναδείχθηκε πανάξια ο Δούκας. Σε έναν υπέροχο τελικό στο σχεδόν γεμάτο κλειστό “Θ. Πούτος” του Κορυδαλλού, η ομάδα του Γιάννη Μοστριού κατάφερε να επικρατήσει με 9-6 και να σηκώσει το τρόπαιο.

Πλέον, οι μπλε μπαίνουν με άλλη ψυχολογία στα playoffs με στόχο την διατήρηση των σκήπτρων στο πρωτάθλημα, ενώ η Ένωση θα παλέψει να… ρεφάρει και να πάρει τη δική της ρεβάνς. Θυμίζουμε ότι πέρυσι το τρόπαιο είχε πάει στην ομάδα του Άγγελου Εμμανουηλίδη, η οποία φέτος πήρε και το Σούπερ Καπ. Παρ’ όλα αυτά, η αποψινή Κούπα κατέληξε στα χέρια του ΑΣΕΔ.

Η Ένωση αιφνιδιάστηκε από το εκπληκτικό ξεκίνημα του Δούκα, ο οποίος προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου, αντέδρασε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (6-6), αλλά εκεί οι μπλε ήταν ανώτεροι και πιο αποτελεσματικοί, φτάνοντας στον θρίαμβο.

Ο Δούκας βρέθηκε να προηγείται με τον Μπιέλ στο 2’. Ένα λεπτό μετά, ο Γουέσλεϊ κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε και την εκτέλεση, αλλά ο Ζέρβας έκανε την απόκρουση. Ο Δούκας στο 8’ έκανε το 2-0, καθώς μετά από κόρνερ, ο Μπιέλ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και με δόση τύχης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Φίτο προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, σούταρε, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε με το πόδι από τον Ζέρβα. Για τον Δούκα, ο Καπίνια έκανε το 3-0 στο 10′. Ο Άγγελος Εμμανουηλίδης ζήτησε αμέσως τάιμ άουτ και οι κιτρινόμαυροι μπήκαν ανανεωμένοι και αποφασισμένοι για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Αμέσως ο Γουέσλεϊ μείωσε σε 3-1 στο 11’, ενώ ο Πάνου ένα λεπτό μετά έκανε δύο τα γκολ της ΑΕΚ που μπήκε άμεσα στη διεκδίκηση του ματς. Ο Μπιέλ, όμως, με 10μετρο πέναλτι στο 16’ έκανε το 4-2, ενώ στο 17’ ο Αρώνης έπιασε 10μετρο πέναλτι και στην αντεπίθεση ο Γουέσλεϊ έχασε σημαντική ευκαιρία σε τετ α τετ. Ο Μπιέλ 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου έκανε το 5-2, αλλά ο Μάνος 8 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης μείωσε σε 5-3 με σουτ από τα δέκα μέτρα.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Γουέσλεϊ με εκτέλεση φάουλ στο 22’ μείωσε σε 5-4. Ο Καπίνια απάντησε με γκολ για τον Δούκα κάνοντας το 6-4, ενώ ο Πάνου στη συνέχεια σημάδεψε το δοκάρι. Για την Ένωση το 6-5 έκανε ο Πάνου, ο οποίος πρώτα κέρδισε το πέναλτι μετά από προσωπική ενέργεια και στη συνέχεια το εκτέλεσε εύστοχα.

Ο Σεΐτι στο 34’ είδε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και για τα επόμενα δύο λεπτά, ο Δούκας να παίξει με παίκτη λιγότερο. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και ο Γουέσλεϊ σκόραρε για το 6-6, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, ο Καρύδας έβαλε πρώτος γκολ για τον Δούκα. Η Ένωση παίζοντας με πέμπτο παίκτη στη συνέχεια δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Δούκας το εκμεταλλεύτηκε αυτό και κλέβοντας δύο φορές τη μπάλα από τους «κιτρινόμαυρους», κατάφερε να σκοράρει με τους Καπίνια και Μπιέλ σε άδειο τέρμα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 9-6 εν μέσω αποθέωσης και πανηγυρισμών.