Η Μπαρτσελόνα και η Σπόρτινκ Λισσαβώνας θα διεκδικήσουν το φετινό Champions League στο Final Four που διεξάγεται στην “Arena Riga” της πρωτεύουσας της Λετονίας. Οι Πορτογάλοι νίκησαν με 6-2 την ACCS, ενώ οι Καταλανοί με 5-4 τη Μπενφίκα στην παράταση.

Τα “λιοντάρια” προηγήθηκαν στο 5′ με τον Esteban, ενώ στο 11′ ο Tomás Paço διπλασίασε τα γκολ τους. Προτού κοπάσουν καλά καλά οι πανηγυρισμοί ο Alex Merlim στο 12′ έκανε το 3-0 για τη Σπόρτινγκ που έβαλε γερές βάσεις για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση. Ο Lutin στο 18′ μείωσε για τους Γάλλους και έδωσε νέο ενδιαφέρον ενόψει του β’ μέρους.

Ο Cavinato στο 25′ έδωσε και πάλι… αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, με τον Galmim στο 28′ να μειώνει. Ο Merlim όμως στο 30′ έγραψε το 5-2 και στο 33′ ο Cardinal με πέναλτι διαμόρφωσε το 6-2, το οποίο έμελλε να μείνει ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Στον άλλο ημιτελικό που ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικός και κρίθηκε στον εξτρά χρόνο της παράτασης, ο Tayebi μόλις στο πρώτο λεπτό με πέναλτι έβαλε μπροστά τη Μπενφίκα και στο 9′ ο Vinicius Rocha έκανε το 2-0. Στο 17′ ο Afonso Jesus έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους Αετούς της Λισσαβώνας, αλλά όλα έμελλε να αλλάξουν στο β’ μέρος.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης ο Matheus Rodrigues πέτυχε το πρώτο γκολ των Καταλανών και ο Ferrao μείωσε στο γκολ. Ο Dyego στο 35′ ισοφάρισε σε 3-3, ο ίδιος στο 38′ έβαλε μπροστά την ομάδα του και ισοφάρισε άμεσα ο Chishkala σε 4-4 που έμεινε ως το τέλος του αγώνα. Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 49′ και 43” ο Adolfo χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στη Μπαρτσελόνα.