Η Μπαρτσελόνα είναι η κάτοχος του Champions League για τη σεζόν 2021-22, καθώς κυριάρχησε στο Final Four που διεξήχθη στη Ρίγα της Λετονίας. Για 4η φορά στην ιστορία τους οι Καταλανοί σήκωσαν το βαρύτιμο τρόπαιο. Οι άλλες τρεις ήταν το 2012, το 2014 και το 2020.

Το πρώτο 15λεπτο του τελικού κύλησε χωρίς γκολ, με τον Lozano στο 16′ να λύνει τον γόρδιο δεσμό (16′) και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Προτού καλά καλά οι παίκτες της Σπόρτινγκ συνέλθουν και ανασυνταχθούν, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Pito στο 19′ και το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Καλό μαξιλαράκι για τη Μπαρτσελόνα, αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν εξασφάλιζε τη νίκη, ειδικά απέναντι στα “λιοντάρια”. Μόλις 27 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ μέρους, ο Ferrao έκανε το 3-0 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα στους μπλαουγκράνα, που έπρεπε να κάνουν διαχείριση των υπέρ τους δεδομένων, όπως και έπραξαν.

Ο χρόνος κυλούσε και το σκορ δεν άλλαζε, η Σπόρτινγκ έκανε ό,τι μπορούσε για να μειώσει και να μπει στο ματς, αλλά έπεσε πάνω στα… τείχη των Ισπανών, που κρατούσαν το μηδέν και έκαναν εύκολη τη ζωή τους. Ο Didac Plana έγραψε το τελικό 4-0 και ενώ απέμενε 1 λεπτό και 41 δευτερόλεπτα για το φινάλε, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-τίτλο της Μπαρτσελόνα!