Την ανωτερότητά της αυτή την περίοδο πιστοποίησε η σαφώς πιο έτοιμη ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Παναθηναϊκού με 6-4 στο κλειστό της Πολιτείας για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα έκανε το 10Χ10, η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο είναι δική της, ενώ το τριφύλλι θα μπει με μειονέκτημα έδρας στα playoffs, αφού έμεινε εκτός τετράδας, όπερ σημαίνει ότι θέλει μόνο νίκη στα νοκ άουτ που έπονται, αφού το πλεονέκτημα της ισοπαλίας θα ανήκει στον αντίπαλό του λόγω κατάταξης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Η “Ένωση” τελευταία αγωνιστική δεν έχει υποχρέωση, καθώς η Ολυμπιάδα έχει αποχωρήσει από το Πρωτάθλημα και πλέον περιμένει τα playoffs, όπου φέτος έχουν ιδιαιτερότητα, καθώς είναι νοκ άουτ και μια κακή εμφάνιση μπορεί να αποβεί μοιραία.

Στο 5′ ο Ταρνανίδης άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από πλάγια θέση, ενώ μέχρι το 8′ ο Ντάτης είχε πετύχει άλλα δυο τέρματα για τον Δικέφαλο. Ο Σκουτέλης έγραψε το 4-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με τρία γκολ από το 24′ έως το 29′ μείωσαν σε 3-4 και έδωσαν άλλον αέρα στο ματς. Οι Παούρης, Ασημακόπουλος και Γκαϊφύλλιας ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Στέφανου Σοϊλεμέ.

Οι Πρωταθλητές δεν το έβαλαν κάτω και στο 30′ πέτυχαν και πέμπτο γκολ με τον Ντάτη, ο οποίος έκανε χατ τρικ. Ο Θανασάι στο 37′ σημείωσε το έκτο γκολ της ομάδας του, ενώ ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό σε 4-6 με τον Ασημακόπουλο.