Την δεύτερη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Futsal Super League πανηγύρισε ο Ερμής Ζωγράφου. Η ομάδα του Θανάση Τσακανίκα πέρασε από τη Σαλαμίνα με σκορ 6-1 και έφτασε τους έξι βαθμούς, ενώ οι νησιώτες παραμένουν χωρίς βαθμό έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο από τη Σαλαμίνα, η οποία προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική, αλλά δεν τα κατάφερε στον βαθμό που θα το επιθυμούσε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με αρκετά βαρύ σκορ. Πάντως, θα συνεχίσει την προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

Όσο για τον Ερμή, κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με τους Μανέλλα (4′) και Βαρυπάτη (11′) και να βάλει τις βάσεις για το τρίποντο, όμως αν δεν υπήρχε ο Πολύδωρος με τις επεμβάσεις του, ίσως το σκορ να ήταν διαφορετικό, αφού η Σαλαμίνα είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο δεύτερο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το τέμπο τους, έφτασαν στο 0-5 (Δημόπουλος, Αλιφέρης, Κάτσα), οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν με τον Σωτηρίου, για να έρθει ένα έκτο τέρμα και να διαμορφωθεί το τελικό 1-6 για την ομάδα του Ζωγράφου με το δεύτερο γκολ του Μανέλλα.

Στην επανάληψη, ο Ερμής ήταν καλύτερος αμυντικά, δέχθηκε λιγότερες τελικές σε σχέση με το πρώτο και έβγαλε αρκετές φάσεις τόσο στην κόντρα, όσο και στο σετ παιχνίδι.