Η ΑΕΚ πανηγύρισε ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην Ολυμπιάδα Αγίας Παρασκευής, μπαίνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο 2019 και παραμένοντας στο -3 από τον πρωτοπόρο και αήττητο, Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα, έχοντας για κορυφαίο τον Μάνο, ο οποίος έκανε… παπάδες στον αγωνιστικό χώρο, επιβλήθηκε 2-3 επί μιας πολύ δυνατής ομάδας, η οποία μετά το νωθρό ξεκίνημα στη σεζόν έχει καταφέρει να πάρει ορισμένα σπουδαίο αποτελέσματα.

Θυμίζουμε ότι στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου στο κλειστό του Καματερού, η Ολυμπιάδα είχε κόψει βαθμούς από την Ένωση, με το τελικό σκορ να είναι 1-1. Το βράδυ της Δευτέρας (7/1) όμως, η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-1, με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά στον αγώνα και να προηγείται με τον Ντάτη, ενώ έκανε και ορισμένες πολύ καλές επεμβάσεις ο Στόλης. Εντούτοις, η απάντηση για την Ολυμπιάδα ήρθε με τον Τσίνα.

Στο β’ μέρος, ο Μάνος ήταν ο πρωταγωνιστής για τους κιτρινόμαυρους και με δυο δικά του τέρματα διαμόρφωσε το 1-3 για την ΑΕΚ, κάνοντας πολύ δύσκολη την κατάσταση για την Ολυμπιάδα, η οποία από το 26ο λεπτό έβαλε 5ο παίκτη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Στουπάθη, σε μια φάση που σε δικό του σουτ η μπάλα κόντραρε και δυσκόλεψε τον Θεοφίλου, ο οποίος δεν μπόρεσε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. Πλέον, η διαφορά ήταν στο γκολ…

Στο 37′, ο Αρτινός πήρε δεύτερη κίτρινη και η ΑΕΚ έπαιζε πλέον με παίκτη λιγότερο. Η Ολυμπιάδα είχε 5ο παίκτη μέσα, επομένως ήταν με +2 παίκτες στην επίθεσή της, αλλά αυτό δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Το σκορ δεν άλλαξε παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, με την Ένωση να φεύγει με ένα μεγάλο τρίποντο από μια σκληρή έδρα.