Η ανώτερη Σαλαμίνα πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη απέναντι στον Πήγασο Αγίας Παρασκευής στο κλειστό “Νίκος Γραμματικός” για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League και μάλιστα με ανατροπή.

Η ομάδα του Διονύση Νικολακόπουλου επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 και έφτασε τους 18 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι του Αυγουστίνου Κάτσαρη έμειναν στους δέκα μετά την ήττα τους.

Το ματς ξεκίνησε με τον Πήγασο πιο ζωηρό και το καρπώθηκε ανοίγοντας το σκορ με τον Μαρινάκη (4′), αλλά η συνέχεια ανήκε στους νησιώτες. Μετά το 8ο λεπτό, η Σαλαμίνα ισορρόπησε και ισοφάρισε με τον Σταφσουλάι, ενώ πολύ γρήγορα ήρθε τούμπα το ματς με τον Καραγκιοξή. Ο Πασσαλής έκανε το 3-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 20λεπτο, η Σαλαμίνα έκανε διαχείριση στο προβάδισμά της και δεν απειλήθηκε. Ο Χατζόπουλος έκανε το 4-1, με τον Καραγκιοξή να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο φινάλε του αγώνα. Ο Πήγασος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός και να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Αρκετά σκληρό το παιχνίδι, έγιναν πολλά φάουλ, δόθηκαν και δύο κόκκινες (από μια εκατέρωθεν). Οι γηπεδούχοι έχασαν και ένα δεκάμετρο, το οποίο απέκρουσε ο γκολκίπερ Γρηγοριάδης.