Ο χρόνος αποτελεί σύμμαχο για τον Παναθηναϊκό του Χάρη Γράψα. Η ήττα της πρεμιέρας με 1-4 από την ΑΕΚ αποτελεί παρελθόν και στο τριφύλλι ανασυντάχθηκαν, κοιτάζοντας το πώς θα παρουσιάσουν ένα καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια, κάνοντας νίκες και παίζοντας όμορφο futsal. Το 1-4 στο Χολίδειο με την Elite και κυρίως η καλή εικόνα αποδεικνύουν πως γίνεται καλή δουλειά στην ομάδα, η οποία θα φαίνεται παιχνίδι με το παιχνίδι.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει ανέβει επίπεδο. Η Ακαδημία είναι ομάδα για να διεκδικεί playoffs και αυτός είναι και φέτος ο στόχος, ασχέτως αν έχει χάσει τρία από τα τέσσερα παιχνίδια της ως τώρα, μετρώντας τρεις βαθμούς έναντι εννέα του Παναθηναϊκού. Πολύ καλή και η διαιτησία, δεν υπήρχαν παράπονα από τις δυο ομάδες.

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 0-2 με τέρματα του Γκρίτζαλη (8′) και του Κάλκου (10′) με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι. Στο 25′ ο Βλυσσίδης δεν κατάφερε να κάνει το 1-2, χάνοντας τετ α τετ και στο ίδιο λεπτό ο Θεοδωρόπουλος έκανε το 0-3. Ο Μπελτσίδης στο 30′ έδωσε αέρα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του και την ίδια στιγμή ο Μπάρδης… σκούπιζε τα πάντα πίσω και κρατούσε το μηδέν για την εστία του, αν και δεν κατάφερε να αποσοβήσει το υπέροχο σουτ του Νόνα στο 35′.

Στα πολύ αρνητικά του αγώνα και ο τραυματισμός του γκολκίπερ Κολποδίνου στο γόνατο, με τον Κούση να παίρνει την θέση του και να υπερασπίζεται όσο καλύτερα μπορεί τα γκολπόστ της Elite. Μπήκε απροπόνητος λόγω του ότι κάνει την στρατιωτική του θητεία αυτή την περίοδο, όμως έδωσε τα πάντα για την ομάδα του και πρέπει να του πιστωθεί, έστω και αν το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό για τους γηπεδούχους κόντρα σε έναν καλύτερο αντίπαλο.