Ο Δούκας συνάντησε αντίσταση μονάχα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά στο δεύτερο 20λεπτο ανέβασε στροφές και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, φτάνοντας στη νίκη και στο 1-0 στις μεταξύ τους μάχες για τα ημιτελικά της Stoiximan Futsal Super League. Θυμίζουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες και το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει στο κλειστό του Μετς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με το τριφύλλι να εγκλωβίζει τους γηπεδούχους και να μην τους επιτρέπει να σκοράρουν. Όλα ήταν ανοικτά για το β’ μέρος και οι περισσότεροι θα περίμεναν ένα πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Μοστριού φρόντισαν να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη και να μπουν σε θέση οδηγού.

Θυμίζουμε ότι οι μπλε προέρχονται από την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ και είχαν την ψυχολογία τους στα ύψη. Πλέον, διεκδικούν να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους στο πρωτάθλημα, κάνοντας το ντάμπλ. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα δεν πρόκειται βέβαια να παραδοθεί αμαχητί στη σειρά αυτή και θα διεκδικήσει τις πιθανότητες της για ανατροπή των δεδομένων.

Ο Δούκας πέτυχε στο 22 το 1-0 και γρήγορα έφτασε να προηγείται με 3-0. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με με πέμπτο παίκτη, δέχτηκε άλλο ένα τέρμα για το 4-0 αλλά γρήγορα μείωσε σε 4-1 με τον Σταυρακόπουλο. Στην συνέχεια  ο Δούκας έβαλε άλλα δύο γκολ εκμεταλλευόμενος τα λαθη απο 5ο παίκτη των φιλοξενούμενων. Το τελικό 6-1 χάρισε τη νίκη στον ΑΣΕΔ που έπαιξε χωρίς Τσίνα και Σεΐτι, ενώ ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Ποσίνκοβιτς. Ο Καπίνια με χατ-τρικ, καθώς και οι Μπιέλ, Μαριάνο και Φλώρος έβαλαν τα γκολ των γηπεδούχων. Πολύ όμορφη η εικόνα στις εξέδρες, καθώς είχε αρκετό κόσμο και των 2 ομάδων.

Τι έγινε στους πρώτους προημιτελικούς της Futsal League

Την Κυριακή πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι προημιτελικοί της Futsal League και στις ρεβάνς θα κριθεί ποιες ομάδες θα προκριθούν στα ημιτελικά και θα μείνουν ζωντανές για άνοδο στα μεγάλα σαλόνια την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος κόντρα στον Κένταυρο ΠΑΟΒ και επιβλήθηκε με το ευρύ 5-0, ενώ οι Θρακομακεδόνες πέρασαν με 6-3 από την έδρα του Αδέσποτου. Το Κατενάτσιο Νέα Γενιά άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με τον Κορυδαλλό μετά το μεταξύ τους 1-1, ενώ σε ένα χορταστικό ματς η Ακαδημία Λεχαίου επιβλήθηκε 8-6 του Μινώταυρου.