Η πρωτοπόρος, αήττητη και… απόλυτη ΑΕΚ έκανε το 8Χ8 στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan Futsal Super League. Η Ένωση πέρασε με 5-1 από το Πέραμα κόντρα στο Νέο Ικόνιο, πραγματοποιώντας τρομερό φινάλε. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι έμειναν στους δέκα πόντους και ακόμα ψάχνουν τον βηματισμό τους. Πάντως, για 30 λεπτά είχαν κάνει πολύ καλή εμφάνιση.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα έφτασε τους 24 βαθμούς και διατήρησε το +5 από τον Δούκα και τον Παναθηναϊκό. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το Ικόνιο των Καρασάββα – Ζάχου να ισοφαρίζει και τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα ξέσπασμα και να φτάσουν στο τέλος σε μια άνετη νίκη με διαφορά τεσσάρων γκολ.

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήρθε το 1-0 για την ΑΕΚ από τον Ντάτη μετά από τρομερή ενέργεια και ασίστ του Ασημακόπουλου από τα αριστερά. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 30′ και όλα κρέμονταν σε μια κλωστή. Ο Χονδρουδάκης στο 31′ ισοφάρισε για το Νέο Ικόνιο και τα πάντα ξεκινούσαν από την αρχή.

Όμως, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Κάρμης μετά από κλέψιμο έκανε το 2-1. Στο 34′ ο Μάνος με πλασέ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στον Δικέφαλο. Το Νέο Ικόνιο έπαιξε με έξτρα παίκτη, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει και να μπει εκ νέου στο ματς. Λίγο πριν το φινάλε, οι Δελλαπόρτας και Παπακώστας σε δύο κόντρες διαμόρφωσαν το τελικό 5-1. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν δικαίωσε την προσπάθειά τους.