Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-2 του Δούκα στο κλειστό της Αγίας Παρασκευής και έκανε το 1-0 στη σειρά των Τελικών της Stoiximan Futsal Super League. Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν στη μεγάλη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι ομάδες έπαιξαν πολύ καλά, ο αγώνας ήταν αντάξιος του επιπέδου τους και καθήλωσε όσους τον παρακολούθησαν.

Μόλις στο 2′, οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Μοστριού προηγήθηκαν με τον Φλώρο και μπήκαν σε θέση οδηγού. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και πίεσε, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων είχε δύο φάσεις για ένα δεύτερο τέρμα που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα, ενώ και ο Αρώνης όποτε χρειάστηκε φώναξε “παρών” με τις επεμβάσεις του.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Πάνου έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, ενώ ο Γούσης λίγο πριν την κόρνα της λήξης είδε τον Ζέρβα να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση και να κρατάει το μηδέν για την εστία του.

Στο 24′, ο Ντάτης με ωραίο τελείωμα από πλάγια θέση ισοφάρισε σε 1-1 και ο Μάνος με πολύ ωραία κίνηση και τελείωμα έκανε το 2-1 στο 29′ για την Ένωση του Γιάννη Ζιάβα. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι μπλε ισοφάρισαν σε 2-2 από κοντά και πάλι με τον Φλώρο. Ακολούθησαν εκατέρωθεν φάσεις για το προβάδισμα στο σκορ και όλα έδειχναν παράταση.

Ο Ντάτης με τρομερό τελείωμα 32 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε κατάφερε να πετύχει το 3-2 και να γνωρίσει την αποθέωση. Ένας κλειστός τελικός που εξελίχθηκε σε θρίλερ και ο οποίος απέδειξε ότι οι διαφορές των δύο ομάδων είναι μικρές και οι λεπτομέρειες θα κρίνουν τα ματς και τον επόμενο πρωταθλητή.

ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ Ο ΕΡΜΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΟΜΠΡΑΣ

Εξάλλου, στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 3-4 ο  ο Ερμής Ζωγράφου νίκησε 2-0 την Κόμπρα στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης” στα Ιλίσια. Η ομάδα του Θανάση Τσακανίκα, που έχει περάσει στον φετινό τελικό του Κυπέλλου κόντρα σε έναν εκ των Δούκα ή ΑΕΚ, κυνηγώντας το back to back, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Τσέπα από ασίστ του Γκρίτζαλη, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο β’ μέρος.

Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες, η ομάδα του Σταύρου Ράπτη έπαιξε και με πέμπτο παίκτη, αλλά έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Πολύδωρο. Ο Ερμής έκανε πάντως το πρώτο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στο φετινό πρωτάθλημα. Ο δεύτερος μεταξύ τους αγώνας θα γίνει στο κλειστό του Βύρωνα και η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες.