Η ΑΕΚ μπήκε νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα της Stoiximan Futsal Super League. Η Ένωση επιβλήθηκε με 4-1 της Κόμπρας στο κλειστό του Βύρωνα και έφτασε στο τρίποντο κόντρα σε έναν πολύ αξιόμαχο αντίπαλο που στοχεύει φυσικά στην παραμονή και ακολούθως σε ένα δυνατό πλασάρισμα.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα είχε σχετικά καλή ισορροπία στις γραμμές και πήρε τους βαθμούς, με την Κόμπρα πάντως να παλεύει μέχρι εκεί που μπορούσε. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε ονειρεμένα το παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ μόλις στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα με τον Μάνο, ενώ στο 8′ ήταν η σειρά του Αρτινού να σκοράρει. Το 0-2 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η Κόμπρα μπήκε πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο και πίεσε για να μειώσει, κάτι το οποίο πέτυχε στο 28′ με τον Έρικ Χούντσι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, πίεσαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Χριστόπουλος βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα για τους κιτρινόμαυρους.

Ο Μάνος στο 37′ σκόραρε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παναγόπουλος λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα φανερώνει εύκολη επικράτηση για την Ένωση, αλλά η αλήθεια είναι πως η Κόμπρα ήταν μέσα στο ματς μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Photo Credits: aek.gr